Jak dobierać asortyment do sklepu internetowego lub stacjonarnego?


Jak dobierać odpowiedni asortyment do swojego sklepu? To pytanie zazwyczaj nurtuje świeżoupieczonych lub jeszcze niedoszłych przedsiębiorców. Nikt przecież nie chce, by jego biznes okazał się nietrafiony z uwagi na źle dobrany asprtyment, który nie rotuje. Co zatem sprzedawać w sklepie i jak zaplanować zakup produktów na samym początku jego działalności? Czy postawić na szeroki asortyment, czy może zawęzić wybór? Wprowadzić produkty uzupełniające, a może czekać na opinie klientów?

Jest to ważna kwestia, która prędzej czy później pojawi się u każdego startującego przedsiębiocy. Kwestia do przemyślenia, gdyż odpowiednio dobrany asortyment buduje image marki, jej popularność i rozpoznawalność na rynku oraz co najwazniejsze zadowolenie klientów. To część biznesplanu i strategii finansowej, które są bardzo ważne na początku budowania własnej marki. Co zatem sprzedawać w sklepie stacjonarnym bądź internetowym?

jak dobrac asortyment do sklepu

 

Dobierz asortyment w branży, której jesteś ekspertem i rób to z pasją

 

Podstawowa zasada jest prosta: nie sprzedawaj tego, na czym się nie znasz. Asortyment w Twoim sklepie powinien być zgodny z Twoimi zainteresowaniami, pasjami lub wykształceniem. Nie sprzedawaj produktów, których nie znasz, nie sprawdziłeś i które sprawiają Ci trudność. Nie wybieraj branży, która nie jest bliska Twoim wartościom. Twoja wiedza o produkcie powinna być autentyczna i wynikać z Twoich kompetencji. W dzisiejszych czasach w osobie sprzedawcy klient oczekuje eksperta w swojej dziedzinie. Sprzedawca to osoba, która pomoże mu w wyborze, jest w stanie rozwiać jego obiekcje i sprawić, że kiełkująca potrzeba stanie się czymś oczywistym.

Rób to, co lubisz, a nigdy nie będziesz pracować – stwierdzenie to jest bardzo trafne. Prowadzenie biznesu staje się dużo łatwiejsze, gdy poruszasz się w branży, w której czujesz się dobrze i gdy sprzedajesz produkty, do których Ty sam jesteś przekonany.

 

Badanie rynku

 

Drugim ważnym etapem jest rozpoznanie rynku, do którego danych produkt należy. Przeanalizuj popularne marki i produkty w ich obrębie. Obserwuj jakiego wyboru najczęściej dokonują klienci. Inspirowanie się konkurencją to nic złego, gdy jest to tylko kreatywna inspiracja (nigdy kopia!) i gdy prowadzi do rozpoznania rynku i stworzenia własnych celów biznesowych.

Sprawdzaj zatem popularne produkty, ale też rozważnie podchodź do chwilowych sezonowych trendów. W zamian za to stawiaj na pewniaki, produkty bazowe i produkty popularne na rynku już dłuższy okres czasu. Każda hurtownia taka jak nasza dostarczy Ci ich odpowiednią listę bestsellerów. Spróbuj pogodzić dwie składowe: potrzebę klienta, Twoje przekonania oraz budżet, który założyłeś na sam początek.

W kolejnym etapie nie zapominaj o wprowadzaniu nowości i śledzeniu rynku na bieżąco. Każdy dobry sklep to taki, który się rozwija i poszerza swój asortyment reagując na potrzeby klienta.

 

Buyer persona: stwórz profil idealnego klienta

 

W poszukiwaniach produktowych pomoże Ci stworzenie profilu Twojego idealnego klienta. Naszkicuj, kto będzie Twoim idealnym odbiorcą biorąc pod uwagę takie parametry jak:


  • wiek: klienci w młodym, średnim czy starszym wieku?
  • pochodzenie: duże czy małe miasto? Polska czy świat?
  • płeć: kobieta czy mężczyzna?
  • zainteresowania: czy są one zgodne ze sprzedawanymi produktami? Jesli prowadzisz sklep z żywnością wegańską, to nie możesz sprzedawacw nim produktów ze skłanikami odzwięrzęcymi.
  • wykształcenie
  • wyznawane wartości

Na tej podstawie dostosuj produkty pod względem cenowym, profilowym, a nawet i ideologicznym. Przykładem jest tu sklep z kosmetykami. Zastanów się, czy Twój klient będzie zwracać uwagę na takie aspekty jak: skład danego kosmetyku, ekologia, sposób pakowania, pochodzenie produktu. Spróbuj przewidzieć ewentualne przeszkody i zaproponuj rozwiązania. Szkic idelalnego klienta (buyer persona) podłuży Ci potem do stworzenia grupy docelowej w kampaniach Google oraz do innych działań marketingowych tj. wysyłka newsletterów czy marketing automatation.

 

Podziel produkty na kategorie

 

Niech podstawę Twojego asortymentu stanowią produkty podstawowe, które bez względu na zmieniające się mody, pory roku i czasu są zawsze chętnie kupowane. To produkty bazowe, do których klienci będą zawsze wracać. Zadbaj o dostępność bestsellerów – produktów, które sprzedają się najlepiej – tak, by klient zawsze miał możliwość ich zakupu bez zbędnej frustracji.

Nastepnie pokuś się o produkty wyjątkowe, czasem nawet niszowe, które sprawią, że Twój sklep wyróżni się na tle innych. Nie bój się zaryzykować ich wprowadzenie na samym początku. Jeśli będą one tylko mniejszą częścią oferty, to ryzyko spada.

Na koniec nie zapomnij o nowościach. Klienci lubią zmiany, sezonowość w towarze, a przede wszystkim lubią wybór. Chcą widzieć,że w sklepie coś się dzieje, a dział z nowościami jest tego najlepszym przykładem.Dobór produktów w sklepie jest ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu Twojego biznesu. Podstawą jest jednak dobry plan, który wieźmie pod uwagę wszystkie powyższe składowe. Nie zapomnij o przewydywaniu ewentualnych trudności. Zawsze próbuj postawić się po stronie klienta tzn. na co on może zwracać szczególną uwagę. Planuj, przewiduj, proponuj rozwiązania, a potem w trakcie prowadzonej działalności szybko reaguj i zmieniaj tak, by klient i jego potrzeby były dla Ciebie priorytetem.